آیین نامه و قوانین

/آیین نامه و قوانین
آیین نامه و قوانین۱۳۹۶-۶-۱۶ ۱۵:۳۶:۳۸ +۰۰:۰۰

بسمه تعالی

با سلام و درود بيكران محضر مبارك رسول خاتم ( صلي ا… عليه و آله) ‌و فرزندان بي نظيرش و با عرض سلام گرم ما خدمت شما كه فرزندتان به عضويت مدرسه ما درآمده ، رئوس قوانين مدرسه كه در انجام آن نيازمند همدلي و همكاري شما هستيم به قرار زير است:

لطفاً اين مطالب را بخوانيد سپس آن‌ها را صميمانه و منطقي براي فرزندتان بازگو كنيد

۱- از آنجا كه مهمترين هدف خلقت ما تقرب به خالق مهربانمان است و معنويت و اخلاق مهمترين اركان انسانيت هستند از شما پدر و مادر محترم خواهشمنديم مدرسه را جهت برگزاري بهتر و با شكوه‌تر نماز جماعت ياري دهيد.

۲- موي فرزندمان بايد كوتاه و متناسب با شأن و شخصيت دانش‌آموزي باشد كه در مدرسه راهنمايي سادات تحصيل مي‌كند.(منظور از متناسب يعني كنار گوش سفيد نشود و اندازه‌ي آن از بين دو انگشت سبابه و وسطي خارج نشود.) روز پنجم هر ماه شمسي روز بازديد موها است؛ چنانچه دانش‌آموزي موهاي بلند يا مدل‌دار داشته باشد ، تخلف انضباطي محسوب مي‌شود.

۳- صبح‌ها مدرسه از ساعت ۷ باز مي‌باشد، شروع كار مدرسه (برنامه صبحگاهي)‌ رأس ساعت ۷:۳۰ مي‌باشد و حضور دانش‌آموز بعد از ساعت ذكر شده منجر به كسر نمره انضباط و عدم ورود به كلاس خواهد شد. (چنانچه به دليل مشكلات پزشكي يا … قرار است دانش‌آموز روزي در طول سال را ديرتر از ساعت مقرر در مدرسه حاضر شود بايد روز قبل با معاون همان پايه هماهنگي لازم انجام شود.

نکته :  اگر سرويس دانش‌آموز مشكل دراد با او صحبت كنيد سر وقت بيايد و اگر توجه نكرد به اطلاع مدرسه برسانيد.

۴- حضور در مدرسه تنها با لباس فرم امكان پذير مي‌باشد. بديهي است ورود دانش‌آموز بدون لباس فرم به كلاس ممنوع است.

۵- دانش‌آموز بعد از ورود دبير به كلاس ( در هر زنگ ) اجازه ورود به كلاس را نخواهد داشت و بايد قبل از دبير محترم در كلاس حاضر شود.

۶- قانون ۱ دقيقه ، حداكثر تا يك دقيقه پس از به صدا درآمدن زنگ تفريح دانش‌آموز بايد از كلاس خارج شود و اگر مطلبي روي تابلو نوشته شده در ابتداي زنگ بعد يادداشت كند (لطفاً در موقع خروج از كلاس تمام وسايل خود را جمع كند و درون كيف خود بگذارد) و بلافاصله پس از به صدا درآمدن زنگ كلاس ، دانش‌آموز بايد حياط را به سمت كلاس ترك كند.

۷- غيبت غير موجه دانش‌آموز قابل توجيه نمي‌باشد و تشخيص غيبت‌هاي پزشكي بعد از دريافت استراحت از پزشك با مدير و معاونين مدرسه مي‌باشد. در صورت غيبت دانش‌آموز حتماً بين ساعت ۸ تا ۹ همان روز به اطلاع مدرسه برسانيد. (ممكن است خطري در كمين او باشد.) در صورت عدم تماس، غيبت او غير موجّه محسوب خواهد شد.

۸- جدال لفظي و برخورد فيزيكي عواقب بسيار تلخي براي دانش‌آموز و خانواده او خواهد داشت. ستاد تربيتي مدرسه براي ثبت نام سال آينده او تصميم‌گيري خواهد كرد.

۹- مدرسه محل زندگي ما و فرزندمان است. خواهشمنديم به او بياموزيد كه در اين محل بايد كاملاً تميز و مرتب باشد اين مهم بدست نمي‌آيد مگر اينكه تك‌تك ما خودمان را در اين كار دخيل بدانيم. بياموزند كه نبايد جايي چه در كلاس درس و چه در حياط زباله‌هاي خود را بخصوص كاغذهاي باطله خود را بريزند.

۱۰- با پسرمان صحبت كنيم كه فرزندم اگر در و ديوار كلاس درسي شما و نيمكت شما سالم و تميز باشد معلم شما رغبت و تمايل بيشتري جهت انجام كار پيدا خواهد كرد و شخصيت شما را پسنديده‌تر و زيباتر خواهد يافت.

۱۱- نظافت و آراستگي ظاهري دانش‌آموز ( تميز و مرتب بودن مو ،‌ ناخن و كفش‌ها و جوراب) در زينت شخصيت ظاهري او مؤثر است. ( در هنگام حضور در نمازخانه حتماً بايد جوراب خود را درآورد. )

۱۲- در آموزشگاه ما خوردن موادي كه ارزش غذايي مناسبي ندارند مانند چيپس ، پفك ، سوسيس و كالباس ، انواع نوشابه و … ممنوع است. لطفاً به جاي آن از انواع ميوه‌ها ، لقمه‌هاي نان و پنير و گردو و … استفاده نمايد. (خوردن صبحانه در تقويت قواي فكري و جسمي او تا پايان روز تأثير خواهد داشت.)

زنگ تفريح اول هر روز ، زنگ صبحانه مي‌باشد.

۱۳- چون معتقديم آوردن وسايل اضافي به مدرسه موجب عدم تمركز دانش‌آموزان و اخلال در كار كلاس و اخلاق مي‌شود لذا آوردن وسايلي نظير تلفن همراه ، انواع ‍CD (بازي و آموزشي و … ) ، هر گونه كارت حافظه ، Mp3 ، MP4 ، تبلت و آوردن پول اضافي و … به مدرسه ممنوع است و چنانچه حتي يكبار هم اين عمل اتفاق بيفتد غير قابل بخشش است. ( تبصره :‌ فقط با هماهنگي معاون پايه در موارد كاملاً ضروري )

۱۴- به آن‌ها بياموزيم كه براي اشياءشان و لوازمشان ( خودكار ، دفتر ، لباس و …) ارزش قائل باشند ولو اينكه قيمت كمي داشته باشد. مدرسه در قبال اشياء گمشده دانش‌آموزان مسؤليتي ندارد. (روي تمامي كتاب‌ها ، دفاتر ، لوازم التحرير ، لباس فرم ، ورزش ،آزمايشگاه ، كارگاه و ظرف غذا اسمشان نوشته شود. وسايل پيدا شده‌ي بدون اسم در صورت عدم شناسايي صاحب آن ، صرف اموري كه به تشخيص مدرسه مي‌رسد خواهد شد.

۱۵- به او ياد بدهيد كه شب‌ها قبل از خوابيدن محتويات كيف خود را چك كند، آيا براي فردا همه كتاب‌ها ، دفترها و … مورد نياز را برداشته يا خير ؟ دانش‌آموز پس از ورود به مدرسه اجازه تماس با اولياء جهت آوردن كتاب ، دفتر و … را ندارد و اولياء محترم هم نمي‌توانند جهت دادن وسايل دانش‌آموز تشريف بياورند.

۱۶- اولياء محترم جهت مشورت با دبيران و كادر آموزشي و فرهنگي مي‌توانند فقط با هماهنگي قبلي و در زمان‌هاي اعلام شده به مدرسه مراجعه و يا به صورت تلفني حداكثر ۳ دقيقه با آن‌ها صحبت كنند. 

تلفن مدرسه منحصراً براي كارهاي ضروري و مكالمات كوتاه مدت است.

از تماس با تلفن همراه معلمين و كادر مدرسه جداً خودداري فرماييد.

۱۷- پايان كار مدرسه از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۳:۴۰ بعدازظهر مي‌باشد.

۱۸- در صورتيكه فرزندمان كتابي از كتابخانه به امانت گرفت، به او آموزش دهيد كه سر موقع و سالم به رسم امانت‌داري آن‌را به كتابخانه برگرداند.

۱۹- خروج دانش‌آموز از مدرسه فقط با مراجعه اوليا و هماهنگي با معاون پايه امكان‌پذير مي‌باشد.

۲۰- دانش‌آموزاني كه سرويس رفت و آمد ندارند و اوليا شخصاً جهت بردن آن‌ها اقدام مي‌كنند ، بايد در فضاي مدرسه بمانند. (لطفاً وعده‌ي خود را در مدرسه قرار دهيد) سرويس مدرسه ، جزئي از محيط مدرسه محسوب مي‌شود، لذا رعايت كليه قوانين ذكر شده در محيط سرويس نيز لازم مي‌باشد.

۲۱- به فرزندتان بياموزيد كه در موقع حركت سرويس به منزل از او درخواست ايستادن در مسير و احياناً خريد خوراكي و … را نكند.

۲۲- چون برنامه‌ريزي اهميت بسيار زيادي در پيشرفت امور خواهد داشت ، لطفاً حتماً در مسائل آموزشي و تربيتي در تقسيم‌بندي ساعت‌هاي دانش‌آموز در منزل دقت به عمل آوريد. ( مديريت زمان ، نظارت به جاي دخالت )

۲۳- مدرسه جهت رشد و شكوفايي دانش‌آموز برنامه‌هايي چون اردوهاي عمومي ، بازديد ، كلاس‌هاي فوق برنامه  و … را به عنوان برنامه‌هاي رسمي در طول سال خواهد داشت و اولياء از طريق پيامك و رضايت‌نامه از اين برنامه‌ها آگاه خواهند شد.  شركت نكردن دانش‌آموز در اين برنامه‌ها توجيهي نخواهد داشت.

۲۴- چون تربيت نياز به هماهنگي بين خانه و مدرسه دارد ، شركت منظم والدين در كليه‌ي برنامه‌هاي تربيتي ، جلسات انجمن اوليا و مربيان و … از آغاز برنامه تا پايان آن  لازم و ضروري بوده و اهميت آن‌ها به فرزندشان را مي‌رساند.

از همكاري ، همدلي و محبّت شما سپاسگزاريم و اميدواريم خداوند توفيق تربيت فرزندان سالم و صالح را به ما عنايت بفرمايد.